Just BS Headline Animator

Wednesday, March 10, 2010

2010 College Basketball Conference Tournament Schedules


2010 College Basketball Conference Tournament Schedules

Big Ten

At Conseco Fieldhouse
Indianapolis
First Round
Thursday, March 11
Michigan vs. Iowa, 2:30 p.m.
Northwestern vs. Indiana, 5 p.m.
Minnesota vs. Penn State, 7:30 p.m.
Quarterfinals
Friday, March 12
Ohio State vs. Michigan-Iowa winner, Noon

Wisconsin vs. Illinois, 2:30 p.m.
Purdue vs. Northwestern-Indiana winner, 6:30 p.m.
Michigan State vs. Minnesota-Penn State winner, 9 p.m.
Semifinals
Saturday, March 13
Ohio State—Michigan-Iowa winner vs. Wisconsin-Illinois winner, 1:40 p.m.
Purdue—Northwestern-Indiana winner vs. Michigan State—Minnesota-Penn State winner, 4 p.m.
Championship
Sunday, March 14
Semifinal winners, 3:30 p.m.





Atlantic Coast

At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
First Round
Thursday, March 11
Boston College vs. Virginia, Noon
Wake Forest vs. Miami, 2:30 p.m.
Georgia Tech vs. North Carolina, 7 p.m.
Clemson vs. N.C. State, 9:30 p.m.
Quarterfinals
Friday, March 12
Duke vs. Boston College-Virginia winner, Noon
Virginia Tech vs. Wake Forest-Miami winner, 2:30 p.m.
Maryland vs. Georgia Tech-North Carolina winner, 7 p.m.
Florida State vs. Clemson-N.C. State winner, 9:30 p.m.
Semifinals
Saturday, March 13
Duke—Boston College-Virginia winner vs. Virginia Tech—Wake Forest-Miami winner, 1:30 p.m.
Maryland—Georgia Tech-North Carolina winner vs. Florida State—Clemson-N.C. State winner, 4 p.m.
Championship
Sunday, March 14
Semifinal winners, 1 p.m.


Big East

At Madison Square Garden
New York
First Round
Tuesday, March 9
South Florida vs. DePaul, Noon
Connecticut vs. St. John’s, 2:30 p.m.
Seton Hall vs. Providence, 7 p.m.
Cincinnati vs. Rutgers, 9:30 p.m.
Second Round
Wednesday, March 10
Georgetown vs. South Florida-DePaul winner, Noon
Marquette vs. Connecticut-St. John’s winner, 2:30 p.m.
Notre Dame vs. Seton Hall-Providence winner, 7 p.m.
Louisville vs. Cincinnati-Rutgers winner, 9:30 p.m.
Quarterfinals
Thursday, March 11
Syracuse vs. Georgetown—South Florida-DePaul winner, Noon
Villanova vs. Marquette—Connecticut-St. John’s winner, 2:30 p.m.
Pittsburgh vs. Notre Dame—Seton Hall-Providence winner, 7 p.m.
West Virginia vs. Louisville—Cincinnati-Rutgers winner, 9:30 p.m.
Semifinals
Friday, March 12
Syracuse—Georgetown—South Florida-DePaul winner vs. Villanova—Marquette—Connecticut-St. John’s winner, 7 p.m.
Pittsburgh—Notre Dame—Seton Hall-Providence winner vs. West Virginia—Louisville—Cincinnati-14 winner, 9:30 p.m.
Championship
Saturday, March 13
Semifinal winners, 9 p.m.




Big 12

At The Sprint Center
Kansas City, Mo.
First Round
Wednesday, March 10
Colorado vs. Texas Tech, 12:30 p.m.
Missouri vs. Nebraska, 3 p.m.
Oklahoma State vs. Oklahoma, 7 p.m.
Texas vs. Iowa State, 9:30 p.m.
Quarterfinals
Thursday, March 11
Kansas vs. Colorado-Texas Tech winner, 12:30 p.m.
Texas A&M vs. Missouri-Nebraska winner, 3 p.m.
Kansas State vs. Oklahoma State-Oklahoma winner, 7 p.m.
Baylor vs. Texas-Iowa State winner, 9:30 p.m.
Semifinals
Friday, March 12
Kansas—Colorado-Texas Tech winner vs. Texas A&M—Missouri-Nebraska winner, 7 p.m.
Kansas State—Oklahoma State-Oklahoma winner vs. Baylor—Texas-Iowa State winner, 9:30 p.m.
Championship
Saturday, March 13
Semifinal winners, 6 p.m.



Mid-American

First Round
Sunday, March 7
Buffalo 72, Toledo 54
Eastern Michigan 65, Northern Illinois 59
Western Michigan 75, Bowling Green 73
Ohio 85, Ball State 77
At Quicken Loans Arena
Cleveland
Quarterfinals
Thursday, March 11
Central Michigan vs. Western Michigan, Noon
Akron vs. Eastern Michigan, 2:30 p.m.
Kent State vs. Ohio, 7 p.m.
Miami (Ohio) vs. Buffalo, 9:30 p.m.
Semifinals
Friday, March 12
Central Michigan-Western Michigan winner vs. Akron-Eastern Michigan winner, 7 p.m.
Kent State-Ohio winner vs. Miami (Ohio)-Buffalo winner, 9:30 p.m.
Championship
Saturday, March 13
Semifinal winners, 6 p.m.



Pacific 10

At The Staples Center
Los Angeles
First Round
Wednesday, March 10
Oregon vs. Washington State, 11 p.m.
Quarterfinals
Thursday, March 11
Arizona vs. UCLA, 3 p.m.
California vs. Oregon-Washington State winner, 5:30 p.m.
Washington vs. Oregon State, 9 p.m.
Arizona State vs. Stanford, 11:30 p.m.
Semifinals
Friday, March 12
Arizona-UCLA winner vs. California—Oregon-Washington State winner, 9 p.m.
Washington-Oregon State winner vs. Arizona State-Stanford winner, 11:30 p.m.
Championship
Saturday, March 13
Semifinal winners, 6 p.m.



Southeastern

At The Sommet Center
Nashville, Tenn.
First Round
Thursday, March 11
South Carolina vs. Alabama, 1 p.m.
Tennessee vs. LSU, 3:15 p.m.
Florida vs. Auburn, 7:30 p.m.
Arkansas vs. Georgia, 9:45 p.m.
Quarterfinals
Friday, March 12
Kentucky vs. South Carolina-Alabama winner, 1 p.m.
Mississippi vs. Tennessee-LSU winner, 3:15 p.m.
Mississippi State vs. Florida-Auburn winner, 7:30 p.m.
Vanderbilt vs. Arkansas-Georgia winner, 9:45 p.m.
Semifinals
Saturday, March 13
Kentucky—South Carolina-Alabama winner vs. Mississippi—Tennessee-LSU winner, 1 p.m.
Mississippi State—Florida-Auburn winner vs. Vanderbilt—Arkansas-Georgia winner, 3:15 p.m.
Championship
Sunday, March 14
Semifinal winners, 1 p.m.

No comments: